מאמרים

העצמת נשים מול מבחן המציאות והמסגרת המשפחתית

העצמת נשים מול מבחן המציאות והמסגרת המשפחתית

כאשר מדברים על העצמת נשים ועל המסגרת המשפחתית, פעמים רבות מדובר בשני עולמות שלא תמיד נפגשים. מן הצד האחד כל אדם בר דעת יאמר על העצמת נשים כי אנו חיים בעולם שוויוני וכי בזכות תהליכי העצמת נשים ניתן לשלב כיום מסגרות של קריירה ומשפחה. מן הצד השני, למרות תהליכי העצמת נשים עדיין קיים מתח גדול בין המסגרת המשפחתית למסגרת העבודה. יתרה מזאת, לפעמים נדמה שהסביבה משדרת לנשים שהן "חוטאות" אם הם חוזרות למסלול של קריירה והתפתחות אישית לאחר לידה. במאמר זה ננסה להראות כיצד ניתן לשלול את הקונפליקט בין התהליך הטבעי והצודק של העצמת נשים ובין מבחן המציאות.

העצמת נשים וחינוך לגיל הרך

אין בכלל ספק כי חינוך לגיל הרך הוא בעל חשיבות מכרעת בהתפתחותו של כל אדם. נשים רבות סבורות כי תהליכי העצמת נשים אינם חשובים כמו החינוך של הילד ומוותרות על קריירה מבטיחה על מנת להקדיש את כל מרצן לבילוי זמן רב יותר עם ילדיהן. כפי שכבר ציינו, הסביבה משדרת פעמים רבות, גם אם הדברים אינם נאמרים במפורש, שאישה שדוגלת בתהליכי העצמת נשים וממשיכה לפתח את הקריירה שלה צריכה להרגיש "אשמה" במידה כזאת או אחרת.

בראש ובראשונה, חשוב להדגיש את החשיבות של אישה חזקה, עצמאית ועובדת לעולם הערכים והמושגים של ילדיכן. לא רק שלא צריך להרגיש אשמות אם אתן ממשיכות לפתח את הקריירה, מחקרים הראו כי ילדים שלהם דמות אם חזקה ועצמאית מפתחים דימוי חיובי יותר של נשים.

המשך מאמר